Blog

rekonwalescencja po abdominoplastyce

Rekonwalescencja po abdominoplastyce- co warto wiedzieć?

Większość z nas marzy o płaskim brzuchu i wymodelowanej talii. Jednak nie zawsze zdrowa dieta i systematyczne treningi pozwalają osiągnąć to w zadowalającym nas stopniu i okresie czasu. Nadmiar wiotkiej skóry brzucha pozostały po ciąży czy szybkim schudnięciu może prowadzić nie tylko do uciążliwych kompleksów, ale też być problemem zdrowotnym. Dlatego Pacjentom zmagającym się z nadmiarem tkanki skórnej i podskórnej na brzuchu rekomenduje się abdominoplastykę, czyli chirurgiczną plastykę brzucha. Operacja plastyczna brzucha jest procedurą, która może przynieść spektakularne efekty estetyczne. Jednak równie ważna, jak profesjonalnie wykonana operacja, jest odpowiednia rekonwalescencja po abdominoplastyce. O czym warto pamiętać w tym czasie?

Ile trwa okres rekonwalescencji po abdominoplastyce?

Bezpośrednio po zabiegu brzuch może być bolesny i obrzęknięty, a próby wyprostowania się mogą powodować dyskomfort. Dolegliwości te ustępują jednak w 5- 7 dobie po zabiegu. Najczęściej usunięcie szwów następuje do 12 dnia od operacji. Natomiast sam okres rekonwalescencji po abdominoplastyce z reguły trwa 4 tygodnie od przeprowadzenia zabiegu.

Indywidualne zalecenia lekarskie są najważniejsze!

W okresie rekonwalescencji wskazane jest bezwzględnie zrezygnowanie z uprawiania sportu, dźwigania ciężkich przedmiotów i innego wszelkiego forsowania organizmu. Należy też uważać, aby nie narażać miejsca operowanego na podrażnienia czy infekcje. Ważne jest skrupulatne noszenie specjalnego pasa uciskowo- formującego przez okres około 4 tygodni po operacji. Intensywne opalanie, korzystanie z solarium oraz sauny powinno zostać ograniczone na okres do 6 miesięcy. Oprócz tych zaleceń należy stosować się do indywidualnych wskazówek podanych Pacjentowi przez swojego chirurga plastycznego.

kobieta przed plastyką brzucha

Przed operacją zaplanuj czas rekonwalescencji!

Czas rekonwalescencji po abdominoplastyce powinien być starannie zaplanowany. Uzgodnij wcześniej aspekty wsparcia rodzinnego, np. w opiece nad dzieckiem czy zajęciu się domowymi obowiązkami. Ponadto, należy zadbać o dostępność niezbędnych środków pielęgnacyjnych, aby uniknąć niepotrzebnych komplikacji i konieczności spontanicznych wizyt w aptece. Pamiętaj również, aby na czas bezpośrednio po operacji wziąć wolne w pracy, jeżeli jej specyfika wymaga od Ciebie podnoszenia ciężarów czy jakiegokolwiek innego forsowania organizmu.

Rekonwalescencja po abdominoplastyce- wizyty kontrolne

Podczas rekonwalescencji istotne jest monitorowanie stanu zdrowia Pacjenta. Regularne wizyty kontrolne u chirurga plastycznego umożliwiają ocenę postępu gojenia się ran, ewentualne dostosowanie leczenia przeciwbólowego, oraz identyfikację wczesnych objawów ewentualnych powikłań.

Dieta w okresie rekonwalescencji

Istotnym elementem rekonwalescencji jest dbałość o odpowiednie nawodnienie i bogate odżywczo posiłki. W menu pooperacyjnym nie może zabraknąć bogatych w witaminy, składniki mineralne i błonnik warzyw i owoców, źródła energii jak produktów zbożowych i tłuszczy roślinnych, a także produktów dostarczających białka, czyli nabiału, jaj, chudego mięsa i ryb. Czy wiesz, że zapotrzebowanie na białko może wzrosnąć w okresie gojenia się ran nawet o 67%?

Niezmiernie ważne jest również zaprzestanie palenia tytoniu i używania innych wyrobów z nikotyną. Poza ogólnie niekorzystnym wpływem palenia papierosów na zdrowie, dym papierosowy w znaczący sposób zaburza naturalne procesy związane z gojeniem ran. Skurcz naczyń krwionośnych wywołany bezpośrednio przez nikotynę oraz zwiększone przez nią wydzielanie adrenaliny i innych katecholamin, w połączeniu z upośledzeniem funkcji śródbłonka naczyń i aktywacją układu krzepnięcia krwi, jak również zmniejszonym przez tlenek węgla wiązaniem tlenu z hemoglobiną, prowadzą do upośledzonego przepływu krwi przez tkanki i niedostatecznego zaopatrywania je w tlen i inne niezbędne składniki odżywcze. Wypalenie nawet jednego papierosa powoduje utrzymywanie się opisanych procesów niedotlenienia tkankowego przez co najmniej 12 godzin!

dieta po operacji plastyczną

Rekonwalescencja po plastyce brzucha- pielęgnacja blizn

Prawidłowa pielęgnacja blizn jest kluczowa dla ostatecznego efektu estetycznego abdominoplastyki. Zaleca się stosowanie specjalistycznych preparatów pod nadzorem chirurga plastycznego, aby minimalizować ryzyko powstawania blizn keloidalnych i zapewnić optymalne warunki gojenia się skóry.

Należy mieć też świadomość, że blizna to nie tylko aspekt estetyczny, ale również w dużej mierze funkcjonalny. Dlatego w przypadku blizn zarówno świeżych, jak i tych starszych, warto skonsultować się z fizjoterapeutą. Fizjoterapeuta może pomóc w opracowaniu spersonalizowanego planu rehabilitacji, obejmującego techniki masażu, ćwiczenia i inne metody wspomagające gojenie. Dzięki temu unikniemy późniejszych powikłań oraz zmniejszymy widoczność blizn.

fizjoterapia po abdominoplastyce

Rekonwalescencja po abdominoplastyce- aspekt psychologiczny

Rekonwalescencja to również czas przyzwyczajenia się do swojego nowego wyglądu. Wielu Pacjentów traktuje ten moment jako rozpoczęcie “nowego etapu”. Warto, podejmując decyzję o operacji, zapewnić sobie wsparcie psychologiczne, zarówno ze strony specjalistów, jak i bliskich. Może to znacznie ułatwić proces adaptacji do zmiany (czasami spektakularnej) wizerunku oraz zwiększyć komfort psychiczny Pacjenta.

spotkanie z przyjaciółmi

Rekonwalescencja po abdominoplastyce- podsumowanie

Plastyka brzucha zalecana jest nie tylko ze względów estetycznych. Nadmiar obwisłej skóry w tym miejscu może skutkować bowiem przepukliną brzuszną, rozchodzeniem się mięśni brzucha, przewlekłym bólem kręgosłupa czy otarciami prowadzącymi do infekcji. Osoby, które zdecydowały się na chirurgiczną korektę powłok brzusznych, powinny mieć świadomość, iż okres rekonwalescencji jest równie ważny co sam zabieg. Stosowanie się do indywidualnych zaleceń lekarza, zorganizowanie odpowiednich warunków do rekonwalescencji, dbanie o bliznę, zdrową dietę, komfort psychiczny i przestrzeganie regularnych wizyt kontrolnych- to podstawowe zasady wspierające ostateczny rezultat plastyki brzucha.